FIRIN MANTI      Yine yeniden ben geldim. Geçenlerde mantı yapmış ve yayınlamıştım.Mantıyı yaparken  iç kıymam bitmiş  ama biraz mantı hamurum artmıştı.Artan bu hamuru  içsiz olarak kapattım.Bir tepsiye dizerek sıcak fırında hafif pembeleştirdim.Poşetleyip buzdolabına koydum ( dondurucu bölümü değil ) . Oğlum mantı-makarna çeşitlerini çok sevdiği için mantı gibi pişirip üzerine kıyma kavururum diye düşündüm.Ama geçenlerde tv de bir programda gördüğüm tarifi uygulamaya karar verdim . Sonucunu büyük bir merakla beklediğim yemek süpper oldu. Yemek olma özelliğiyle beraber  öğleden sonra çayları için de mükemmel olur kanımca.
 
      TARİF:

  • 1 pk makarna kadar mantı,
  • 1 su bardağı yoğurt,
  • 2 yumurta,
  • 1 kaşık tereyağı (ben sıvıyağ kullandım)
  • 2 çay bardağı kadar kaşar rendesi (1 'i iç karışıma, diğeri üzerine ),tuz, karabiber.
      Not : Kaşar yoksa yağlı beyaz peynir de olur.Ayrıca mantıyı fırınlamak gerekmiyor.Benim elimdeki malzeme buydu.Hazır mantı, ev eriştesi yada mantıya uygun olan herhangi bir makarna da olabilir.

      Mantı çok ezilmeden haşlanıp süzülür.Yoğurt,yumurta,yağ,kaşarın bir bardağı, tuz karabiber bir kapta karıştırılıp haşlanan makarna ile harmanlanır.Yağlanan fırın tepsisine dökülür. Üzerine kalan kaşar serpilip biraz bastırılır. 200 derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

      Afiyet olsun.
                            

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !